Kiedy można uprawiać seks po porodzie?

Narodziny dziecka to dla każdego wielkie przeżycie. Nie da się jednak ukryć, że partnerzy chcą stosunkowo szybko wrócić do aktywności seksualnej. Jak długa powinna być wstrzemięźliwość po rozwiązaniu? Dlaczego czasami seks nie jest tak przyjemny, jak przed zajściem partnerki w ciążę? Co zrobić, by miłość fizyczna znowu gwarantowała pełnię doznań? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym poradniku.

Ile czasu trzeba odczekać?

Regularne zbliżenia z partnerką dają wiele korzyści. Nie tylko pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Dodatkowo systematycznie uprawiana miłość fizyczna odpowiednio oddziałuje na serce, czy kondycję całego organizmu itp. Osoby, które uwielbiają seks muszą się jednak wstrzymać w tej sytuacji. Szacuje się, że po porodzie miłość fizyczna nie powinna być uprawiana przez około 42 dni. Oczywiście, to zawsze jest kwestia indywidualna.

Warto zatem skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Należy jednak mniej więcej odczekać sześć tygodni. Tak naprawdę nie ma tutaj znaczenia, czy kobieta rodziła tak zwanymi „siłami natury”, czy potrzebne było cesarskie cięcie. Dlaczego ten okres jest jednak tak długi? Tyle bowiem potrzeba, by organizm doszedł do odpowiedniej formy. W tym okresie następuje także regulacja gospodarki hormonalnej.

M.in. wzrasta poziom estrogenów. Eksperci rekomendują zatem, by zbyt wcześnie nie rozpoczynać aktywności seksualnej. Bardzo ważne jest tutaj podejście partnera, który nie powinien naciskać na swoją kobietę.

Dlaczego czasami seks nie daje tyle satysfakcji, co wcześniej?

Sporo par narzeka, że po ciąży seks nie gwarantuje takich samych doznań, jak miało to miejsce we wcześniejszym okresie. Z czego to wynika? Powodów jest minimum kilka. Należy zauważyć, że w wyniku porodu ściany pochwy są rozciągnięte.

Przez to mężczyzna nie odczuwa takiej satysfakcji w czasie zbliżenia. Dlaczego? Na skutek tego pojawia się bowiem uczucie luźności. Po raz kolejny trzeba wspomnieć o stosunkowo niskim poziomie estrogenów, który odpowiada za ten stan. Dlatego nie warto inicjować zbliżenia seksualnego bez odczekania około sześciu tygodni po rozwiązaniu.

Do tego dochodzi stres, który przecież często towarzyszy parom w czasie ciąży, jak i w trakcie wychowywania maleństwa. Pociecha, która dopiero co przyszła na świat, potrzebuje bardzo dużo uwagi. Z tego względu partnerzy (szczególnie kobiety) najnormalniej w świecie nie mają aż takiej ochoty na zbliżenia, jak miało to miejsce wcześniej.

Przede wszystkim brakuje sił. Do tego czasami dochodzi lęk przed ponownym zajściem w ciążę. Zwłaszcza w przypadku kobiet, które ciężko znosiły stan przed pierwszym rozwiązaniem.

Jak zadbać o odpowiednie doznania seksualne?

Seks nie powinien być jednak marginalizowany. Regularne uprawianie miłości fizycznej nie tylko pozytywnie oddziałuje na wiele aspektów naszego codziennego życia. Dodatkowo seks scala związek. Warto zatem dbać o to, by systematycznie zaspokajać swoje potrzeby na tej płaszczyźnie.

Dużo facetów narzeka, że po porodzie ściany pochwy są zbyt mocno rozciągnięte. Mężczyźni w takiej sytuacji powinni delikatnie zwrócić uwagę na ten aspekt swojej partnerce. Wszak ten problem może być wyeliminowany. Warto m.in. regularnie trenować mięśnie Kegla. Można to robić w trakcie odpoczynku albo zwykłych, codziennych czynności.

Czasami kobiety obawiają się bólu w trakcie stosunku. Partner musi być zatem bardzo delikatny. Chodzi o to, by obie strony znowu poczuły się w 100% pewne siebie. Należy dzielić się obowiązkami przy maluszku. Po to, by kobieta nie była zbytnio przemęczona. Dzięki temu będzie miała więcej ochoty na seks. Faceci nie mogą zatem o tym zapominać.