Metody antykoncepcji dla panów

Zwykle przyjęło się, że wybór antykoncepcji i jej stosowanie należy głównie do pań. Prawdą jest, że mają one szeroki wybór sposobów, na zapobieganie niechcianej ciąży. Nie mniej jednak często uskarżają się one na to, że np. po tabletkach antykoncepcyjnych, nie czują się one najlepiej, a także zauważyły, że znacznie przybrały na wadze.

Okazuje się, że panowie również mają do wyboru kilka metod antykoncepcji, a wcale nie jest tu mowa o wazektomii. Jeszcze do niedawna, w Polsce dostępne były jedynie dwa rodzaje męskiej antykoncepcji, wspomniana już wazektomia- jako metoda chirurgiczna, a także prezerwatywy. Jednak, obecnie wybór jest znacznie szerszy. Poznajmy więc metody antykoncepcji dla panów.

Prezerwatywy

Zaczniemy od najstarszej i tradycyjnej metody antykoncepcji, czyli prezerwatyw. Jest to jedna z najpopularniejszych metod antykoncepcji dla mężczyzn. Pierwsze z nich były wykonywane ze zwierzęcych jelit, a także rybich pęcherzy już około 3000 lat przed naszą erą. Nie mniej jednak, mężczyźni stale chętnie po nie sięgają. Są one przede wszystkim tanie, łatwo dostępne, a także bardzo proste w użyciu.

Dodatkowo, oprócz niechcianej ciąży, prezerwatywy chronią także przed różnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym przed wirusem HIV. Nie oznacza to jednak, że prezerwatywy pozbawione są wad. U wielu mężczyzn, ich używanie może powodować dyskomfort, a także zmniejszyć wrażliwość na bodźce. Dodatkowo prezerwatywy nie odznaczają się najwyższą skutecznością, jeśli chodzi o wskaźnik Pearla. Wynosi on 2-15. Co więcej, konieczność założenia prezerwatywy w trakcie stosunku, może być dość uciążliwa dla obu partnerów.

Tabletki hormonalne dla mężczyzn

Tabletki hormonalne dla mężczyzn, pojawiły się po raz pierwszy na amerykańskim rynku, jednak powoli wkraczają one już do naszego kraju. Nie mniej jednak, nie zyskały sobie one popularności, ze względu na to, iż w dalszym ciągu nie jest wiadome, w jakim stopniu będą ingerowały one w gospodarkę hormonalną mężczyzn.

Wynika to z faktu, że zahamowanie płodności mężczyzn, wiąże się ze zneutralizowaniem działania milionów plemników, a w przypadku kobiet- tylko jednej komórki jajowej. Tabletki hormonalne dla panów zawierają testosteron i progestagen- czyli substancje stosowane także w antykoncepcji hormonalnej dla kobiet. Obie te substancje podane razem, charakteryzują się niesamowicie wysoką skutecznością, a przede wszystkim nie powodują spadku libida.

Badanie wpływu tabletek hormonalnych dla mężczyzn, zostało przeprowadzone na grupie kontrolnej i udowodniło, że mężczyźni zażywający regularnie doustną antykoncepcję, nie mieli możliwości zapładniania przez około 70 dni. Po odstawieniu pigułek, powrót do pełnej płodności, zajął im około 4 miesiące.

Zastrzyki hormonalne dla mężczyzn

Podobnie jak w przypadku doustnej antykoncepcji dla panów, wciąż nie ma jednoznacznego stwierdzenia, w jakim stopniu ingerują one w męską gospodarkę hormonalną. Nie mniej jednak, zastrzyki te zawierają jedynie testosteron.

Wstrzyknięty do organizmu zaburza procesy spermatogenezy. W efekcie czego w nasieniu znacznie zmniejsza się liczba plemników, a tym samym, obniża się ryzyko zapłodnienia. Nie oznacza to jednak, że metoda ta całkowicie pozbawiona jest wad.

Otóż, podanie testosteronu, obniży jego naturalne stężenie we krwi. Oznacza to, że mężczyźni mogą odczuć wyraźny spadek libido. Dodatkowo, testosteron naturalnie produkowany jest w jądrach, jego podanie w formie zastrzyku, może doprowadzić do rozrostu gruczołu krokowego.

Jedną z ważniejszych kwestii jest to, że nie do końca zbadano jeszcze, o ile razy należy zmniejszyć liczbę plemników w nasieniu, by uzyskać całkowita gwarancję braku zapłodnienia.